Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2024 r.
17:59

Kościół nie istnieje, ale pamiątki pozostały

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
0 A A

Lubelska fara pozostała jedynie wspomnieniem, a turyści i mieszkańcy mogą oglądać jedynie fundamenty. Ale po dawnym kościele zostało coś jeszcze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół farny pw. św. Michała Archanioła to najstarsza świątynia katolicka w Lublinie. Legenda głosi, że Leszek Czarny po wygranej bitwie z Jadźwingami rozbił obóz by wraz z wojskami odpocząć. We śnie ukazał mu się Archanioł Michał, który podał mu miecz. Leszek Czarny uznał to za znak od Boga, który miał zachęcić go do pościgu za najeźdźcami. Książę dogonił Jadźwingów i ponownie ich pokonał. Jako wotum wdzięczności ufundował w miejscu swojego obozu kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a dąb, pod którym spał, ścięto i przeznaczono na budowę ołtarza. Prezbiterium miało zostać zbudowane na ściętym pniu.

Później kościół nawiedzały różne katastrofy (w tym pożar) i zaczął popadać w ruinę. Decyzją władz kościelnych w latach 1846-1855 postanowiono go rozebrać.

– Elementy jej wyposażenia uległy rozproszeniu, albo też zniszczeniu. Nie jest również wiadomy los detali architektonicznych pozyskanych podczas prac wykopaliskowych na Placu po Farze w latach 1936-1938, prowadzonych przez ówczesnego Okręgowego Konserwatora Zabytków Józefa Edwarda Dutkiewicza – informuje konserwator zabytków.

Jak wyglądał kościół w czasach swojej świetności możemy się tylko domyślać. Jednak opisy z przełomu XVIII i XIX wieku informują, że wszystkie elementy kościoła tworzyły spójną całość. Przytacza je j. Kuczyńska w artykule „Kościół farny św. Michała w Lublinie”

„(…) Chociaż budowa ołtarzy (z wyjątkiem przeznaczonego dla Krucyfiksu Trybunalskiego) nie wyróżniała się niczym szczególnym od powszechnie spotykanych w XVIII w., to jednak starano się fakturą, kolorystyką, złoceniami podkreślić ich formę, a zwłaszcza dekorację. Ołtarze w nawie przez zastosowaną marmoryzację upodobniono do kamiennych. Kolorystyka ołtarzy była przemyślana. Prezbiterium , oddzielone od nawy dwoma marmurowymi, czarnymi stopniami utrzymane było w tonacji ciemnej. Z profuzją wprowadzone złocenia zdobiły wszystkie elementy dekoracyjne łącznie z rzeźbami. Dwukrotnie wyobrażony w ołtarzu głównym św. Michał Archanioł wraz z przesłaniem Quis ut Deus otoczonym promienistą złotą glorią przypominał wiernym o ich potężnym patronie. Niewątpliwego efektu dodawały malowidła stalli i dwa duże nad nimi portrety w złoconych ramach. W nawie dwa białe, złocone ołtarze stojące przy ścianie wschodniej kontrastowały z okazałym, pełnym powagi wyposażeniem prezbiterium i rozjaśniały wnętrze przeznaczone dla wiernych, z kolei dwa następne, naprzeciwległe ołtarze miały kolor szafirowy. Harmonię układu podkreślały chrzcielnica i ambona usytuowane po obydwu stronach prezbiterium (…)

Wiadomo natomiast jaki jest los kilku zabytków ruchomych pochodzących z kościoła farnego. Trafiły one do kilku lubelskich kościołów.

  • W archikatedrze lubelskiej możemy oglądać chrzcielnicę z ostatniej ćwiartki XV wieku, epitafium Stanisława Klonowica, 1608 r., obraz ołtarzowy Wszystkich Świętych z II pol. XVIII w., Ołtarz z lat 30. XVIII w. wykonany dla Krzyża Trybunalskiego, Krzyż Trybunalski z XVI w. lub 1. trzydziestolecia XVII w. (to ten, który wg legendy miał zapłakać podczas diabelskiego sądu), Monstrancja sprzed 1650 roku,
  • W kościele parafialnym pw. Stanisława biskupa w Starej Wsi znajduje się ołtarz z II poł XVIII wieku, dwie drewniane figury aniołów oraz krucyfiks z XVII wieku.
  • W zewnętrzną ścianę kościoła ojców Dominikanów wmurowany został Herb Zadora, fragment kamiennej płyty nagrobnej z 1622 r. Erazma Lubomelskiego.
  • W kościele parafialnym pod wezw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy znajduje się obraz „Adoracja Dzieciątka Jezus”.
  • W kościele ojców Kapucynów na placu Litewskim znajduje się obraz nawiązujący do historii powstania kościoła „Sen Leszka Czarnego”.
  • W Muzeum Diecezjalnym archikatedry lubelskiej znajduje się dzwon Ludwik Mikołaj.

- Opisy sugerują, że całość wyposażenia kościoła prezentowała się nader okazale i miała znaczącą wartość artystyczną, choć Delegacja Rządowa do badania starożytności w Królestwie Polskim pod kierunkiem Kazimierza Stronczyńskiego stwierdziła, że „Ołtarze i inne przybory ani były starożytne, ani nawet piękną nie odznaczały się robotą. Niektóre z 17 niektóre nawet z 18 wieku pochodzić mogły, a umieszczone w nich obrazy nader były mierne” - podaje konserwator zabytków. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Woda zbiera żniwa. W jeziorze utonął 16-latek

Woda zbiera żniwa. W jeziorze utonął 16-latek

Włodawscy policjanci zajmują się ustalaniem przyczyn tragicznego zdarzenia do którego doszło w sobotę nad jeziorem Białym.

Absolwent Domaszewnica wrócił do ligi okręgowej po roku

Absolwent Domaszewnica wraca do okręgówki. Są bogatsi o doświadczenia

Po rocznym pobycie w klasie A Absolwent Domaszewnica wraca do ligi okręgowej. Dla podopiecznych trenera Krzysztofa Jędruchniewicza jest to drugi awans na wyższy poziom rozgrywek

Marek G., były przewodniczący Rady Powiatu w Łosicach

Były polityk PiS oszukał rolników na 7 mln zł. Czeka na wyrok

Marek G., kiedyś czołowy działacz PiS w powiecie łosickim stanie przed sądem. Wraz ze wspólnikami miał oszukać rolników na ponad 7 mln złotych.

Rozbujane Helium
foto
galeria

Rozbujane Helium

W klubie Helium, co weekend rozkręcają najgorętsze imprezy w Lublinie. Nie inaczej było tym razem. Tak się bawi Lublin!

Wakacje pełne atrakcji!
ZDJĘCIA
galeria

Wakacje pełne atrakcji!

Były rolki, przyszedł czas na siatkówkę. Wakacje w mieście nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie, można je spędzić bardzo aktywnie.

Rezerwy Chełmianki wywalczyły historyczny awans do klasy okręgowej

Chełmianka II Chełm pierwszy raz zagra na poziomie klasy okręgowej

Rezerwy Chełmianki od nowego sezonu występować będą na poziomie ligi okręgowej. To największe w historii osiągnięcie zespołu.

Szukali co ukraść, ich łupem padł głośnik. Mieli pecha, bo nagrała ich kamera

Szukali co ukraść, ich łupem padł głośnik. Mieli pecha, bo nagrała ich kamera

Każdemu należy się druga szansa. Do takiego wniosku doszli właściciele jednego z klubów na Starym Mieście. Cała kradzież nagrała się na kamery monitoringu.

Zapach benzyny i palonej gumy unosił się w powietrzu. Rajdowcy-amatorzy ścigali się na Elizówce
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Zapach benzyny i palonej gumy unosił się w powietrzu. Rajdowcy-amatorzy ścigali się na Elizówce

Impreza na którą czekają wszyscy miłośnicy amatorskiego ścigania, ryk silników, zapach palonej gumy i szybka jazda. W Lublinie odbył się V Super Sprint.

Zdrowie Pań
foto
galeria

Zdrowie Pań

Tak się bawiliście w Waszej ulubionej miejscówce - Przystań na dachu. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Najpierw skwar, potem burze. Niedziela pod znakiem zmiennej pogody

Najpierw skwar, potem burze. Niedziela pod znakiem zmiennej pogody

Po upalnej sobocie przyszedł czas na upalną niedzielę. A po południu pojawią się burze. IMGW wydaje alerty pogodowe.

Paweł Zięba ma zamienić Stal Kraśnik na Janowiankę

Janowianka straci bramkarza, ale pozyska czołowego skrzydłowego ligi?

W lecie zanosi się na kilka zmian w drużynie wicemistrza z sezonu 23/24. Janowianka zapowiada ciekawe ruchy transferowe, a jednym z nich ma być Paweł Zięba, najlepszy strzelec Stali Kraśnik i czołowy skrzydłowy ligi w poprzednich rozgrywkach.

Tańce, hulańce i dobra zabawa, czyli kolejna Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Tańce, hulańce i dobra zabawa, czyli kolejna Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej

Zabawa taneczna pod gołym niebem. Drewniany parkiet, a na nim roztańczone pary, wirujące w walczyku, tangu czy fokstrocie. A wszystko to, w rytm dzięków wyjątkowej kapeli. Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej to już tradycja i obowiązkowy punkt wakacji.

Sztuka ziemi w Siennicy Różanej. Trwa Festiwal LandArt
3 lipca 2024, 0:00

Sztuka ziemi w Siennicy Różanej. Trwa Festiwal LandArt

Wykłady, koncerty oraz patrzenie na artystów tworzących sztukę. Podczas jubileuszowej XX edycji festiwalu LandArt, organizatorzy ulokowali się w Siennicy Różanej.

Drużyna Ronalda Koemana w sobotę nie zachwyciła, ale zagra w półfinale Euro 2024

Euro 2024: Gol po dziewięciu latach, Holandia wymęczyła zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Turcją

Po zdecydowanie najlepszym występie na niemieckich boiskach i pewnej wygranej z Rumunią (3:0) wydawało się, że reprezentacja Holandii złapała formę i „przejedzie” się także po Turcji. Nic takiego nie miało jednak miejsca. To rywale długo prowadzili i dopiero w końcówce spotkania wielki faworyt przechylił szalę na swoją stronę. „Pomarańczowi” po raz kolejny jednak nie zachwycili

Bartosz Zmarzlik drugi na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Łodzi

Bartosz Zmarzlik drugi na Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Łodzi

Na torze w Łodzi odbyła się pierwsza runda finałowa Indywidualnych Mistrzostw Polski. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, który w finale pokonał Bartłomieja Kowalskiego i Macieja Janowskiego, ale okazał się minimalnie słabszy od Patryka Dudka

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

125,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

225,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

420,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

39,00 zł

Komunikaty